Yazdır e-Posta
OYUNCU BAŞAK DANIŞMAN YAZDI...
Gezi

TARİH KOKAN ŞEHİR VİYANA

Kış seyehatlerini seviyorsanız, Viyana tam da bu mevsimde gitmeniz gereken bir şehir. Opera izleyin, mimarisini hayranlıkla izleyin, arka sokaklarında kaybolun ve meşhur kafelerinden birine oturup 'Apfelstrudel'inin tadına bakın...

gezı-20150224

 gezı-20150224-1

TARİH KOKAN ŞEHİR VİYANA

Kış seyehatlerini seviyorsanız, Viyana tam da bu mevsimde gitmeniz gereken bir şehir. Opera izleyin, mimarisini hayranlıkla izleyin, arka sokaklarında kaybolun ve meşhur kafelerinden birine oturup 'Apfelstrudel'inin tadına bakın...

Sanatın başkentlerinden biri olan ve en sevdiğim yazarlardan Zweig’in doğduğu Viyana’ya davet edildiğimi öğrenince, heyecanla yola çıktım. Viyana’yı görmek istemek için bir sanat tarihçisi olmaya gerek yok. Ama ben aynı zamanda bir sanat tarihçisiyim. Okuldayken de Avrupa sanatı çok ilgimi çekerdi ve Viyana her zaman görmek istediğim bir şehirdi. Türklerin düzenlediği bir organizasyona davet edilmiştim.

Beni karşılayan aracın gelmesiyle, otelimizin bulunduğu Favoriten‘e doğru yola çıktık. Favoriten, 10. Bölge diye anılıyor. Viyana’daki ilçeler aynı zamanda rakamlarla adlandırılmış. Almanca bilmeyip bu isimleri akıllarında tutamayan yabancılar için bence ideal. Favoriten, Viyana’daki Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir bölge. Otele doğru kısa süren güneşli bir yolculuk yaptık.

Bunun üzerine şoför, “Viyana’da kesintisiz yirmi dakika güneş gördünüz. Demek ki, şanslı insanlarsınız” dedi. Bunun ne demek olduğunu, gezimin kalan günlerinde güneşi bir daha hiç göremeyince anladım.

 Otele eşyaları bırakır bırakmaz biraz yürüyüş yapmak için otelden çıktım ve ara sokaklardan Reumannplatz metro istasyonunu bulup, eski şehir merkezine yani Innere Stadt’a (1. Bölge) doğru yola çıktım.

gezı-20150224-2

Uzaktan büyüleyici bir şekilde yükselen Aziz Stephan Katedrali’ni gördüğümde, önce restorasyon olduğu için dış cephesinin bire bir resmedildiği bir kumaş giydirildiğini fark etmedim, sonra da güldüm buna. Gotik mimarinin o yukarıya doğru yükselen ve dinin gücünü anlatmak için biraz ürpertici yapısı beni de etkiledi. Siz de hava kararmadan içeriyi gezerseniz iyi olur.

 Renkli vitrayların yarattığı ışık cümbüşü görülmeye değer. Katedralin çan kulesiyle ilgili ilginç bir bilgi okumuştum. 1500’lü yıllarda Osmanlı akıncılarını görüp haber vermekle görevlendirilen bir memuriyet kuruluyor, ta ki 1956‘da artık tehlike kalmadığı düşünülüp kaldırılana kadar.

Biraz geç kalınmış gibi ama... Katedralin karşı tarafında uzanan Graben Caddesi‘nde güzel butikler ve hediyelik eşyacılar var. Arkadaşlarınızdan aldığınız Mozart çikolataları siparişlerini buradan edinebilirsiniz. Avrupa’nın birçok kentinde bulunan veba anıtlarından biri de Graben Caddesi’nin tam ortasında bulunuyor.

Barok yapısı ve melek figürleri yüzünden bir hastalık anıtı olmaktan çok neşeli bir olayın anısına yapılmış gibi duruyor ya da bana öyle geldi diyelim…

TARİH SAYFASINDA GİBİ...

Graben Caddesi’ni bitirdiğimde, Hofburg Sarayı ile karşılaştım. Yarım yay yapısıyla önündeki güzel meydanı çevreliyor. Marie Antoinette bu sarayda doğmuş. Yanınızdan geçen fraklı bir arabacının sürdüğü bir at arabası bu görüntünün ortasında, birden tarihte bir sayfadaymışsınız gibi hissettiriyor. 

gezı-20150224-3

Belki  Mozart, Türk Marşı bestesinin ilk notalarını ilk kez burada yürürken mırıldandı ya da Zweig, Rilke‘nin şiirlerini ilk kez buralarda bir yerde okudu ve heyecanlandı. Böyle romantik şeyler düşünürken, dinlenmek ve bir kahve içmek için bir pastaneye oturdum ve Viyana’nın meşhur ‘Apfelstrudel’inden sipariş ettim. Elmalı her tür tatlıya zaten bayılırım. Siz de Viyana’ ya kadar geldiyseniz, mutlaka iyi bir yerde bundan bir tane denemelisiniz.

Bunun dışında Viyana sularını anlatmak için üç gün konuşabilirim. Geçirdiğim zaman boyunca en çok tükettiğim şey suydu çünkü. O kadar lezzetliydi ki. Öyle ki, havaalanındaki likit uygulamasını unutup, yolda içerim diye aldığım birkaç şişe suyumu görevliye kaptırınca bayağı moralim bozuldu.

ŞEHRİ GEZMEK ZAMAN ALIR

Viyana’da gezilip görülecek yerler birbirine yakın. O yüzden kısa zamanda birçok yeri görmek mümkün. Ancak örneğin Viyana Opera Binası’nda bir opera izlemek isterseniz, biletleri aylar öncesinden tükendiği için bu pek mümkün değil.

Tabii yine de binayı gezmek için turlara katılabilirsiniz. Yahut Belvedere Sarayı’nı gezmek için tam bir gün ayırmalısınız. Saray Aşağı Belvedere ve Yukarı Belvedere olarak ikiye ayrılıyor ve her iki sarayın arasında çok güzel bahçeler uzanıyor. 

Bu saray Viyana kuşatması sırasında Osmanlılar’a karşı başarılı  olan Prens’e hediye olarak verilmiş. İçlerinde birçok ressamın eserleri sergileniyor Monet, Van Gogh ve Klimt gibi.

gezı-20150224-4

Ancak fotoğraf çekmek yasak, söyleyeyim. Schönbrunn Sarayı’na geldiğimde iki ayrı tur olduğunu öğrendim; kısa ve uzun... Kısa olanı tercih ettim, vakit darlığından ve görmek istediğim çok yer olduğundan. Uzun turun içinde Maria Theresia’nın yatak odası olduğu için onu göremeden ayrılmış bulundum. Ama ‘’özel hayata saygı duyuyorum canım’’ geyiğiyle kendimi avuttum.

Sarayın karşısında yer alan Zafer Takı’na (Gloriette) doğru tırmanmak için uzun bir yol çıktı önüme. Hem yürürken ısınabileceğimi hem de yukarıdan manzaraya bakıp güzel fotoğraflar çekebileceğimi düşündüğüm için yürümeye başladım. Şunu söylemekte fayda görüyorum ki, Viyana gerçekten soğuk bir şehir. O yüzden yanınıza kalın giysilerinizi ve kar botlarınızı alırsanız, iyi olur. Böylelikle üşümeden kentin tadını çıkarabilirsiniz.

Yukarı çıktığımda yanaklarım al al olmuştu. Manzara gerçekten çok güzeldi. Güzel fotoğraflar çektim. Fotoğraf çekme işlemim bitince oradaki kafeye oturdum ve gerçek bir kahve aşığı olarak, bir Maria Theresia kahvesi söyledim. Portakal likörü de iyice ısıttı içimi. Uzun koridorlar şeklinde gül bahçelerinin altından geçtim. Ancak güller baharda açtığından, kahverengi sarmaşıklar arasından yürümüş oldum. Bir kez de baharda gidip güller eşliğinde yürümek istiyorum.

BUZ PİSTİ BANA GÖRE DEĞİL

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi, bu kompleksin içinde bir diğer görülebilecek yer. Hayvanat bahçelerine karşıyım. Ancak panda ve tapir olduğunu ve yakından görme fırsatım olduğunu duyunca bu prensibime uygun davranamadım. Açık ve kapalı bölümleri var buranın. Dünyanın en eski hayvanat bahçesiymiş. Koalaları, gergedanları, tapirleri ve orangutanları bir çocuk ifadesiyle seyrettim.

Hatta neredeyse bir gergedana sevecek kadar elimi uzattım. Muhteşem aydınlatılmış bir kilisenin hemen önünde kurulmuş bir buz pateni pistinde Viyanalılar gecenin tadını çıkarıyorlardı merkeze döndüğümde. İzlemekle yetindim. Evden uzakta, bir yerlerimi kırma riskini almaya cesaret edemedim. Gecesi de bir ayrı güzel Viyana’nın. Eski kent merkezinde ışıklar eşliğinde yürüyüş yaptıktan sonra yemek yemek için  sonradan fark ettiğim bir İtalyan restoranına oturdum.

gezı-20150224-5

gezı-20150224-6

Oturmuş bulunduğum için artık bir spaghetti sipariş ettim. Olsun, makarna her yerde her zaman güzeldir. Ancak bir Viyana Şnitzeli yemeden dönmem de oldukça ilginç.
Kibar garsonla biraz sohbet ettikten sonra tekrar kendimi dışarı attım.

Yabancı bir şehre gittiğim zaman en sevdiğim şey sokak aralarında, caddelerde yürümektir. Cadde boyunca her yerden sokak çalgıcılarının yaptığı müzikler duyuluyordu. Zaman zaman bazılarının önünde oturup dinledim ve gecenin keyfini çıkardım. Henüz kapanmamış dükkânlardan birkaç hediyelik eşya daha satın almak istedim. Çünkü bize göre oldukça erken kapanıyor dükkânlar.

VİYANA’NIN SON KAHVESİ

Ardından gözüme kestirdiğim küçük bir pub’a oturdum birşeyler içmek için. Sahibini görünüşü ve konuşma şekli yüzünden Türk sandım ancak Rus çıktı. Onunla biraz sohbet ettik Viyana’daki hayat hakkında ve yoldan gelip geçenleri izledim.

Gecenin ilerleyen saatlerinde beni misafir eden Türk arkadaşlarım, beni meydandan alıp yüz elli yıllık bir kafeye götürdüler, ağaçlar içinde ve her aksesuarı tarih kokan...
Viyana’nın son kahvesini de burada içtim. Tarih boyunca birçok korkunç savaşa maruz kalmış Viyana’nın, bütün tarihi yapısını koruması, zarar gören yapıların aslına uygun bir şekilde yeniden ve yeniden yapılandırılması hayranlık uyandırırken, aynı zamanda, bizim tarihimize ve kültürümüze sahip çıkamayışımızı hatırlattı bana ve bu içimi burktu…

Ertesi gün uçağın merdivenlerinden çıkarken kar yağmaya başladı ve ben Viyana beyazlara bürünürken oradan ayrıldım. Kış seyahatlerini sevenler, bu mevsimde gitmek için çok güzel bir şehir, öneririm.

Paylaşmak ister misin?

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Mutfak

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım

News image

 Yemek yazarı, çikolatacı ve pastacı 5 ÜNLÜ İSİMDEN ANNELER GÜNÜ’NE özel tatlılar ve güne enerjik ve dinç başlamak istey... DEVAMI

Bayram mönüsü için önerilerim

News image

Çocukluğumun bayramlarında beni en çok heyecanlandıran kısım yemekten ya da kahvaltıdan sonra ikram edilen ç... DEVAMI

Komposto mu, hoşaf mı?

News image

Yaz sıcaklarında artık vazgeçilmezimiz soğuk içecekler. Ben bu ay sizi Ramazan dolayısıyla da nostaljik bir y... DEVAMI

Düğün-davet mevsimi

News image

Hiç şüphesiz düğündavet hazırlıkları titizlik gerektirir. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekir. Peki, ... DEVAMI

En iyi kek tarifi hangisi?

News image

Mükemmel kek tarifine ulaşmak için bugüne dek pek çok farklı reçete hazırladım. Ortası delik olandan, dolgulusun... DEVAMI

Dondurma dünyasında 'in'ler 'out'lar...

News image

 İtalyanların dondurma konusundaki uzmanlığı, dünyadaki en yeni dondurma trendleri ve bizim geleneksel Ma... DEVAMI

Kültür - Sanat

Ece Seçkin bu ayki röportajımızın konuğu...

News image

Lakabı Roket Müzik dünyasının başarılı ve genç isimlerinden Ece Seçkin, kendisini ve yeni çalışmalarını bu ayki r... DEVAMI

Keman virtüözü Canan Anderson

News image

Sihirli parmakların sahibi Canan Anderson, bu ayki röportajımızın konuğu. 3 Haziran’da Mardan Palace’de, 8 Hazira... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

Konser David Garrett, ilk kez Türkiye’de Dans ‘Beyazgül-White Rose’ İstanbul’da... Sinema Sema Şimşek, ‘Tehl... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

MÜZİKAL Dünyaca ünlü Broadway yapıtı ‘Operadaki Hayalet’ bu ay İstanbul’da... SERGİ Yaratıcı deha Mimar Sinan, Tophane-i ... DEVAMI

Konser, etkinlik, röportaj, sinema...

News image

KONSER :Efsane şarkıcı Julio Iglesias, İstanbul’da... ETKİNLİK :Ünlü oyuncu Hugh Jackman, Broadway şo... DEVAMI

Derya Beşerler en son ne yaptı?

News image

DERYA BEŞERLER EN SON NE YAPTI? BKM Mutfak’ta her Salı ‘No Name’ adlı oyunla sahne alan Derya Beşerler, son zamanlard... DEVAMI

Astroloji

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Haziranın aynın burçlar üzerindeki etkisi Halen retro (geri harekette) olan Merkür 11 Haziran’da düz pozisyona ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

Astroloji Mayıs ayının burçlar üzerindeki etkisi(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Mayıs’ta Akrep’te Dolunay, 18 ... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ NİSAN AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 4 Nisan’da Terazi burcunda bir A... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ASTROLOJİ MART AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ(Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) 20 Mart’ta Balık burcunun son der... DEVAMI

Astrolog Sema Kılıç yazıyor...

News image

ŞUBAT AYININ BURÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Yükselen burcunuzu önce okumalısınız) Koç ( 21 Mart-19 Nisan ) Koç’lar, 20’sine k... DEVAMI

Gezi

Masal diyarı Kapadokya

News image

Masal diyarı Kapadokya Sadece tarihi açısından değil aynı zamanda ruhani dünya sahnesiyle de yüzyıllardır varlığını koruy... DEVAMI

Hızlandırılmış Madrid turu

News image

Voleybolcu Naz Aydemİr Akyol'dan Hızlandırılmış Madrid turu Biz sporcular kamplar, maçlar, turnuvalar vs. yüzünden çok f... DEVAMI

Sanatın merkezi bir şehir, Londra...

News image

OYUNCU ASUMAN DABAK YAZDI SANATIN MERKEZİ BİR ŞEHİR, LONDRA... Bu şehrin mevsimi yok. Ne zaman giderseniz gidin, Londra sokaklar... DEVAMI

Başak Sayan yazdı...

News image

CENNET BURASI Eğer bir gün bana cennetin nerede olduğu sorulursa, hiç düşünmeden Saint Lucia Adası derim. Doğu Karayip Denizi... DEVAMI